Agencja Jeździecka A.A. Bober będąc świadoma jaki wpływ na wyniki, dobre imię trenera, jego stajni, właściciela koni i jeźdźca ma wykrycie dopingu, dokłada wszelkich starań, aby oferowane przez nią produkty wspomagające oraz urządzenia do odnowy biologicznej nie naruszały przepisów antydopingowych.

Poszukując nowych środków wspomagających, oraz produktów odnowy biologicznej zawsze kierujemy się dobrem konia jako sportowca, biorąc szczególnie po uwagę przepisy i certyfikaty światowych autorytetów w tym zakresie:

– Naturally Occurring Prohibited Substances (NOPS)

– No Doping Substance (NDS)

– Independent Equine Nutrition (IEN)

– Le Laboratoire Des Courses Hippiques

W naszym przeświadczeniu najlepsze przepisy antydopingowe opracowane zostały przez British Horseracing Authority (BHA). Długa tradycja wyścigowa i sportowa, duża ilość torów wyścigowych, a przede wszystkim oficjalny udział na tym rynku firm bukmacherskich, spowodowało że angielski regulator ustanowił przepisy, które w naszej opinii najskuteczniej walczą ze zjawiskiem dopingu w sporcie konnym.

Pragnąc pomóc całemu środowisku jeździeckiemu w poznaniu i zrozumieniu przepisów antydopingowych stworzyliśmy stronę No Doping, na której będziemy sukcesywnie zamieszczać:

– oświadczenia producentów, których reprezentujemy – certyfikaty NOPS (wystawiany przez Independent Equine Nutrition) oraz NDS (wystawiany przez Le Laboratoire Des Courses Hippiques);

– przepisy BHA (British Horseracing Authority) w języku angielskim, czeskim i polskim;

– przepisy FEI (Fédération Equestre Internationale) w języku angielskim, czeskim i polskim.

Angielskie przepisy wyścigowe obejmują każdy dział wyścigów, dlatego też interpretowanie samego rozdziału antydopingowego może powodować pewne niezrozumienie.

Jako przykład powiązania przepisów zawartych w różnych działach posłuży nam zalecenie zamieszczone na etykietach produktów marki Superfix. Producent zaleca na nich zaprzestanie stosowania produktu na 24h przed gonitwą/ zawodami, pomimo że produkt nie zawiera substancji zakazanych.

Jak to interpretować? Tekst ten jest pochodną przepisu zabraniającego podawania wszelkich produktów i stosowania różnych zabiegów u koni znajdujących się w oficjalnej i zabezpieczonej stajni, przeznaczonej dla koni uczestniczących w wyścigach.

Jeżeli trener konia, który znajduje się już w takim boksie, chce cokolwiek podać (oprócz wody, paszy i siana) musi to zgłosić lekarzowi weterynarii, lub stewardowi.

*Rainer Manual (c) Part 3 p. 33

Steward może zażądać, aby koń znalazł się w oficjalnej stajni do 24h przed wyścigiem. Może również polecić jego pozostawienie po wyścigu na następne 24h.

*Race Manual, Part 1 pod. pt, 6.1.6

Dlatego firma Superfix w trosce o swoich klientów, zgodnie z przepisami BHA zaleca na etykietach odstawienie swoich produktów na 24h przed startem.

Poniżej przedstawiamy oświadczenie firmy Superfix oraz stanowisko BHA w tej sprawie.

(kliknij na oświadczenia firm i certyfikaty):

Lista zakazanych substancji wg FEI (kliknij)

Oświadczenia firm i certyfikaty NOPS (IEN), NDS (Le Laboratoire Des Courses Hippiques) w angielskim (kliknij) i polskim (kliknij).

Superfix – 25/11/2015 | Equiform Nutrition – 26/11/2015 | Farnam – 30/11/2015

Informacje dotyczące bezpiecznych poziomów substancji zakazanych przez FEI można znaleźć na stronie BEVA, brytyjskiej organizacji członkowskiej dla osób zainteresowanych weterynarią koni.

2018-09-20: W związku ze zmianą dopuszczalnych poziomów kobaltu u koni w orzecznictwie FEI i międzynarodowych przepisach wyścigowych, Equiform Nutrition usunął kobalt z wszystkich firmowych produktów wyprodukowanych po lipcu 2018 r. Poniżej zamieszamy więcej informacji związanych z dopingiem kobaltem:

1. Oświadczenie firmy Equiform związane z kobaltem (kliknij)
2. Wiadomość przedstawiciela firmy Equform dot. kobaltu (kliknij)
3. Wycinek artykułu dot. najnowszego przypadku wykrycia dopingu kobaltem w Wielkiej Brytanii (kliknij)
4. Inne artykuły na temat kobaltu (kliknij)